GÜNCEL

Şok iddia: Katar'da bir darbe planlanıyor!

Amerikalı bir devlet yetkilisi, gazeteci Serdar Turgut'a, "MI-6'nın Katar'da bir darbe planladığını" söylemiş.

  • SANHABER 2017-06-07 17:19:09
Şok iddia: Katar'da bir darbe planlanıyor!

Amerikalı bir devlet yetkilisi, gazeteci Serdar Turgut'a, "MI-6'nın Katar'da bir darbe planladığını" söylemiş.

Habertürk Gazetesi yazarı Serdar Turgut, Amerikalı bir devlet yetkilisi ile arasında geçen ilginç diyaloğu bugünkü köşesine taşıdı.

Amerikalı devlet yetkilisi için "Beni bugüne kadar Washington’da hiç yanıltmamış olan bir devlet adamı" diyen Turgut, Türkiye’nin Katar’la askeri ilişkileri konusunu konuştukları sırada, “Biliyor musun şu anda Katar’da bir darbe planlanıyor. Hem de Atlantik’in ötesindeki dostlarımız MI-6 da (İngiliz gizli servisi) işin içinde” dediğini aktardı. 

İşte Turgut'un "Katar ve Türkiye’ye derin operasyon" başlıklı yazısından ilgili kısım şöyle: 

Bu haftanın Washington’da Türkiye açısından kritik geçeceği bir süredir söyleniyordu. Fakat çeşitli birimlerde konuşulanlar, işin bu düzeyde vahim olacağının, Türkiye’ye neredeyse Washington kaynaklı bir operasyonun başlayacağının işaretini vermiyordu.

İki hafta kadar önce beni bugüne kadar Washington’da hiç yanıltmamış olan bir devlet adamı, Türkiye’nin Katar’la askeri ilişkileri konusunu konuşurken, “Biliyor musun şu anda Katar’da bir darbe planlanıyor. Hem de Atlantik’in ötesindeki dostlarımız MI-6 da (İngiliz gizli servisi) işin içinde” demişti. Ben o gün bunun Washington’da çok sık yapılan masabaşı dosyalar üzerine bir düşünce cimnastiğinden ibaret olduğunu düşünmüştüm.

Ancak Başkan Trump’ın ulusal güvenlik danışmanlarıyla birlikte Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesinden kısa süre sonra 7 Arap ülkesinin aynı anda Katar’la diplomatik ve ekonomik ilişkileri kopardıklarını duyunca, “Şu anda Katar’a yönelik darbe hazırlanıyor” sözü daha bir anlam kazandı. Bunun üzerine o sözü söyleyen Amerikan kaynağını yine aradım.

 

Etiketler: Serdar Turgut, Amerika, Washington, Türkiye, Katar, MI-6, İngiliz gizli servisi, Başkan Trump, Suudi Arabistan, Atlantik, cimnastik,

Kalan karakter sayısı : 500

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Formu doldurarak abone olabilirsiniz.

© 2018 Gazisoft Inc. Tüm Hakları Saklıdır.