GÜNCEL

Zeytinliklerle ilgili flaş gelişme!

Zeytinliklerle ilgili düzenleme yeniden görüşülmek üzere komisyona geri çekildi.

  • SANHABER 2017-06-08 18:41:20
Zeytinliklerle ilgili flaş gelişme!

Zeytinliklerle ilgili düzenleme yeniden görüşülmek üzere komisyona geri çekildi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, kamuoyunda 'Zeytinlik Kanunu' olarak bilinen ve zeytinliklerin sanayileşmeye açılmasına olanak sağlayan yasa tasarısının komisyona geri çekildiğini ve yeniden görüşeleceğini açıkladı.  

AK Parti ile muhalefet arasında sert tartışmalara neden olan, zeytinliklerle ilgili maddeleri içeren "Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Hakkında Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"nın TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerine sektör temsilcilerinin taleplerinin değerlendirilmesi için ara verilmişti.

AKP'LİLER BUGÜN TOPLANMIŞTI

Başbakan Binali Yıldırım’ın geçen günkü grup toplantısında “Eğer üstün kamu yararı varsa bu gerçekleşecek. Zeytin mi daha önemli, yapılacak tesis mi daha önemli, Türkiye'nin geleceği açısından. Bir kaşık suda fırtına koparmamak lazım. Muhalefetin derdi, üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek” sözleriyle düzenlemede geçeceğinin sinyalini vermesinin ardından taraflar dün Meclis’te bir araya geldi. AK Parti Grup Yönetim Kurulu Salonu'nda yapılan toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AK Parti Grup başkanvekilleri Mustafa Elitaş ve Mehmet Muş ile sektör temsilcileri katıldı.

ÖNERİLER GÖRÜŞÜLDÜ

Edinilen bilgilere göre toplantıda, zeytincilerin tamamen hükümet tasarısından çıkarılmasını istediği düzenlemede değişiklik yapılması gündeme geldi. Buna göre söz konusu düzenleme ya daha sonra yeniden düzenlenmek üzere tasarıdan çıkarılacak ya da tasarı üzerinde değişikliğe gidilecek. Öne çıkan çözüm önerilerinden biri ise zeytinlik bölgelerini etkileyecek sanayi tesislerinin önceden ilan edilmesi ve zeytinliklerde kurulacak sanayi tesislerine ilişkin kararı alacak 11 kişilik kurulda sektörden temsilcilerin de yer alması.

Toplantıdan sonra AK Parti'den sürpriz bir adım geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, düzenlemeyi geri çekildiğini, düzenlemenin komisyonda tekrar görüşüleceğini açıkladı. 

 

Etiketler: AK Parti, san haber, Zeytinlik Kanunu, TBMM, Faruk Çelik, Mehmet Muş, Mustafa Elitaş, Faruk Özlü, zeytinlikler, muhalefet,

Kalan karakter sayısı : 500

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Formu doldurarak abone olabilirsiniz.

© 2018 Gazisoft Inc. Tüm Hakları Saklıdır.