GÜNCEL

İlginç teklif: Galatasaray Adası'na cami yapılsın!

İBB ve Beşiktaş Belediyesi'nin Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Avni Sipahi, "Boğaz'da Osmanlı ve cumhuriyete ait bir şey yok" diyerek Galatasaray adasına cami yapılmasını önerdi.

  • SANHABER 2017-06-12 23:15:27
İlginç teklif: Galatasaray Adası'na cami yapılsın!

İBB ve Beşiktaş Belediyesi'nin Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Avni Sipahi, "Boğaz'da Osmanlı ve cumhuriyete ait bir şey yok" diyerek Galatasaray adasına cami yapılmasını önerdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beşiktaş Belediyesi'nin Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Avni SipahiGalatasaray Spor Kulübü tarafından kullanılan ve geçtiğimiz günlerde yıkımı ile gündeme gelen Suada'ya cami yapılması önerisinde bulundu.

TEKLİF BAŞKANLIĞA GÖNDERİLDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısında gündem dışı söz alan Hüseyin Avni Sipahi'nin önerisi başkanlık makamına havale edildi.

"Gelin bütün dünyanın gözü olan İstanbul'umuzun incisi boğaza bir mabet inşa edelim" diyerek Malezya'daki Kristal Cami ile Sudi Arabistan'daki Yüzen Cami'yi örnek gösteren Sipahi şunları söyledi:

"CUMHURİYET VE OSMALI'YA AİT BİR ŞEY YOK"

 

"Şehrin en yüksek tepesi Çamlıca'ya simge haline gelecek bir cami inşa edilmektedir. Ancak boğazın ortasında, Kız Kulesi'nden başka bir simge yapımız yok. O da zaten ne Türkiye Cumhuriyeti zamanında ne de Osmanlı Devleti döneminde yapılmıştır. Artık Boğaz'a milli bir yapı yapma zamanı geldi. Gelin önce Boğaz'ın ortasında bulunan Suada'ya bir cami inşa edelim, ardından da o camide verilecek ilmi eğitimle, sosyal faaliyetlerle, kültürel alanlarla çocuklarımızın, gençlerimizin ve de büyüklerimizin vakitlerini geçirebilecekleri bir çekim alanı imar edelim".

"ULUSLARARASI YARIŞMA AÇALIM"

Üç parselden oluşan adanın iki parselinin Maliye Hazinesi'ne, birisinin ise özel mülkiyete ait olduğunu söyleyen Sipahi, arazinin Büyükşehir'e devredilerek plan değişikliği yapılması, caminin mimarisi için ise uluslararası yarışma açılması önerilerinde bulundu.

 
 

Etiketler: İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, Hüseyin Avni Sipahi, Galatasaray Spor Kulübü, Suada, Malezya, Kristal Cami, Yüzen Cami, Suudi Arabistan, Cumhuriyet, Osmanlı,

Kalan karakter sayısı : 500

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Formu doldurarak abone olabilirsiniz.

© 2018 Gazisoft Inc. Tüm Hakları Saklıdır.