SİYASET

Noktayı koydu: AKM yıkılacak!

Sanatçı ve sporcularla iftar programında bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taksim'deki AKM'nin yıkılacağını, yeni yapının projesinin de tamamlandığını açıkladı.

  • SANHABER 2017-06-13 02:10:24
Noktayı koydu: AKM yıkılacak!

Sanatçı ve sporcularla iftar programında bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taksim'deki AKM'nin yıkılacağını, yeni yapının projesinin de tamamlandığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçı ve sporcularla bir araya geldiği iftar programında konuştu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Bugün Ege Denizi açıklarında meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremden etkilenen yerleşim yerlerindeki tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi ifade ediyorum. Allah'a hamd olsun, herhangi bir ölüm söz konusu değil.

YUNANİSTAN'A GEÇMİŞ OLSUN

Maddi hasarlar, bunlar telafi edilir fakat bu konularda da her zaman için hazırlıklı olmamızın gereğini hatırlatmak istiyorum. Onun için de imardı, kaçak yapılaşmaydı, bunların ne kadar önemli olduğunu hatırlatmakta fayda mülahaza ediyorum.

AKM YIKILACAK

Türkiye'de şu anda en büyük ve ihtişamlı opera binası, Beştepe Külliyesi'ndeki Millet Kongre salonudur. Ülkemize böyle bir eseri (Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi) kazandıran anlayışı, Taksim'deki o sağlıksız ve kesinlikle çirkin yapıyı yıkıp yerine daha güzel bir eser kazandırmak istediği için uzun yıllar boyunca yerden yere vurdular. Ne sanatçı düşmanlığımız, ne sanata saygısızlığımız kaldı.

Halbuki biz hem İstanbul'a hem de kültür sanat dünyamıza yakışır bir eseri ülkemize kazandırmak için çalıştık. Harbiye Kongre Merkezi bunun bir örneğidir. Oradaki Muhsin Ertuğrul neydi, biz onu şu anda ne hale getirdik? Şimdi inşallah Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'ni aynı mimari gruba yaptırdık, proje şu anda bitti. Gerek yan gerekse arka taraftaki boşlukları da oraya dahil etmek suretiyle yıkıp orayı yeniden hakikaten çok ama çok güzel bir eseri İstanbulumuza kazandıracağız.

"SPOR VE SANATTA SIĞ DURUMDAYIZ"

Devlet kültürde, sanatta, sporda yöneten değil teşvik eden, destekleyen konumda olmalıdır.

Kültürü, sanatı, sporu belli kesimlerin tekelinde tutma saplantısının ülkemize hiçbir faydası olmadığı gibi, tam tersine bu tavır her alanda üzüntü verici bir sığlığa yol açmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: Cumhurbaşkanı Erdoğan, sna haber, Ege Denizi, deprem, Hüber Köşkü,

Kalan karakter sayısı : 500

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Formu doldurarak abone olabilirsiniz.

© 2018 Gazisoft Inc. Tüm Hakları Saklıdır.