SAĞLIK

Sosyal medya gençleri botoks yaptırmaya itiyor!

İngiltere'de yapılan bir araştırma, gençlerin sosyal medya baskısı nedeniyle botoks ve dermal dolgu gibi kozmetik işlemlere yöneldiklerini ortaya koydu.

  • SANHABER 2017-06-22 18:12:47
Sosyal medya gençleri botoks yaptırmaya itiyor!

İngiltere'de yapılan bir araştırma, gençlerin sosyal medya baskısı nedeniyle botoks ve dermal dolgu gibi kozmetik işlemlere yöneldiklerini ortaya koydu.

İngiltere'de yapılan bir araştırma, gençlerin sosyal medya baskısı nedeniyle botoks ve dermal dolgu gibi kozmetik işlemlere yöneldiklerini ortaya konurken, araştırmayı yapan Nuffield Bioetik Konseyi hükümeti, gençleri bu işlemleri lisanssız yapanlara karşı koruması yolunda uyardı.

BU TÜR UYGULAMALAR GENÇLERİN KAYGILARINI ARTIRIYOR

Nuffield Bioetik Konseyi, 9 yaş altı çocukları hedef alan makyaj uygulamaları hazırlanmasını ve internette plastik cerrahi oyunlarına yer verilmesini de kınadı. Uzmanlar, bu tür uygulamaların gençlerin vücutları konusundaki kaygılarını artırdığı görüşünde.

"GENÇLERİN VÜCUT İMAJLARINA ODAKLANMALARI İÇİN BİRKAÇ FAKTÖR TESPİT EDİLİYOR"

Nuffield Bioetik Konseyi, biyoloji ve tıp alanındaki araştırmalarda kaydedilen ilerlemelerin biyoetik üzerindeki etkilerini ele alıyor. Konseyin raporunda, gençlerin özellikle vücut imajlarına odaklanmasındaki birkaç faktör tespit ediliyor. Bunlar arasında, görünüm konusunda artan kaygılar, fotoğrafların olumlu veya olumsuz oy alabildiği sosyal medya ve üzerinde oynanmış fotoğraflar ve mükemmelmiş gibi görünen yaşam biçimleriyle ünlüler kültürü sayılıyor.

 

9 YAŞ ALTI ÇOCUKLARI HEDEF ALAN BAŞTAN YARATMA UYGULAMALARI ŞOK ETTİ

Konsey'in kozmetik işlemlerdeki etik sorunlarla ilgili araştırmasına başkanlık eden ManchesterÜniversitesi'nden Prof. Jeanette Edwards ufak çocukları hedef alan oyunların kendilerini şoke ettiğini söyledi. Edwards, "9 yaş altı çocukları hedef alan baştan yaratma uygulamaları ve kozmetik ameliyat 'oyunları' bizi çok şaşırttı. Reklamlar ve FacebookInstagram ve Snapchat gibi sosyal medya kanallarından hiç durmadan, kadınların nasıl gözükmesi gerektiği konusunda gerçekçi olmayan ve sıklıkla ayrımcı mesajlar veriliyor" dedi.

"DÖVME YAPTIRMANIN BİLE BİR YASAL YAŞI VAR"

Prof. Edwards ayrıca, 18 yaşından küçüklere farklı disiplinlerden doktorların ve psikologların ortak onayı olmadığı sürece kozmetik işlemlerin yasaklanması gerektiğini söyledi. Edwards "18 yaşından küçük çocuklar sokağa çıkıp, kozmetik işlem yaptıramamalı. Dövme yaptırmanın bile bir yasal yaşı var. Bu tür kozmetik işlemler de aynı şekilde düzenlemeye tabi olmalı" diye konuştu.

Kaynak: BBC Türkçe

Etiketler: san haber, kozmetik, makyaj, plastik cerrahi oyunlar, Nuffield Bioetik Konseyi, facebook, snapchat, Prof. Jeanette Edwards,

Kalan karakter sayısı : 500

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Formu doldurarak abone olabilirsiniz.

© 2018 Gazisoft Inc. Tüm Hakları Saklıdır.