Advert
Advert

İsrail'den ABD ve Rusya'ya İran uyarısı!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD ve Rusya'nın ateşkes anlaşmasıyla ilgili ''İran'a askeri varlık kurma imkanı sağlamaması gerektiği'' uyarısında bulundu.

İsrail'den ABD ve Rusya'ya İran uyarısı!
İsrail'den ABD ve Rusya'ya İran uyarısı! giris
Advert

Haftalık kabine toplantısı öncesi yaptığı açıklamada Netanyahu, Suriye'de gerçekleşecek ateşkesin "İran ve vekillerine" bu ülkede askeri varlık gösterme imkanı sağlamaması gerektiğini söyledi.

Netanyahu, şunları kaydetti:

"İsrail, Suriye'de hakiki bir ateşkesi memnuniyetle karşılayacaktır. Ancak bu ateşkes İran ve vekillerine, genel olarak Suriye'de, özel olarak da Suriye'nin güneyinde askeri bir varlık kurma imkanı sağlamamalı. Bu konu hakkında geçen hafta ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yoğun görüşmeler yaptım. Her ikisi de bana İsrail'in pozisyonunu anladıklarını ve taleplerini dikkate alacaklarını söyledi."

İsrail'in, sınırları ötesinde yaşanan gelişmeleri takip etmeye devam etmeye devam edeceğini kaydeden Netanyahu, "kırmızı çizgilerini muhafaza edeceklerini" vurguladı.

Netanyahu, İsrail'in kırmızı çizgilerini ise "Hizbullah ya da İran güçlerinin Suriye'de güçlenmesini, özellikle de hassas silahlar elde etmesini önlemek", "bu güçlerin İsrail sınırı boyunca sahada varlık göstermesine engel olmak", ve "İran'ın genel olarak Suriye'nin tamamında askeri varlık kurmasını engellemek" olarak sıraladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD ile Rusya'nın Suriye'nin güneybatısında ateşkes için anlaşmaya vardığını, anlaşmanın 9 Temmuz'da Şam saati 12.00'da yürürlüğe gireceğini söylemişti.

İç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana zaman zaman Suriye ve Golan Tepeleri'nden topraklarına roket atıldığını ileri süren İsrail, rejime muhalif örgütlere, İran destekli Hizbullah güçlerine ve rejime ait askeri noktalara saldırılar düzenliyor.

İsrail, Suriye'ye ait Golan Tepeleri'ni 1967'den bu yana işgal altında tutuyor.

san haber İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ABD Rusya ateşkes İran Rex Tillerson Suriye Vladimir Putin Golan Tepeleri kırmızı çizgi Sergey Lavrov
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DEAŞ'tan kan donduran 15 Temmuz planı!
DEAŞ'tan kan donduran 15 Temmuz planı!
Galatasaray'a TFF'den kötü haber!
Galatasaray'a TFF'den kötü haber!