Günde 11 dilim EKMEK!

Ekmeğin zararlı olduğunu iddia eden uzmanlara karşı bir başka uzmandan farklı bir açıklama geldi. İç Hastalıklar Ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Atilla Bektaş, beyaz ekmeğin değil ama kepekli, tam buğday ya da tam tahıl ekmeğinin sağlığa zararı olmadığını söyledi.

Günde 11 dilim EKMEK!

Prof. Dr. Canan Karatay'ın "ekmek yemeyin" sözü ile soframızdaki ekmeğe düşman olmuştuk. 

Ekmekle ilgili düşüncelerimizi değiştirecek bir başka açıklama Dr. Atilla Bektaş'tan geldi. Bektaş kepekli, tam buğday ve tam tahıl ekmeğinin sanıldığının aksine sağlığa yararı olduğunu açıkladı. 

Beyaz ekmeğin zararlı olduğunu belirten Bektaş, kepekli, tam tahıllı ve buğday ekmeğinin yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığa iyi geldiğinin altını çizdi.

Kan şekeri ve kan yağlarını da düşürdüğünü belirten Dr. Bektaş tam tahıl ekmeği ile alınan lif miktarının bazı meyve sebzeden alınan lif miktarından fazla olduğuna dikkat çekti. 

"TAHIL VARSA 5-6 DİLİM, YOKSA 6-11 DİLİM EKMEK"

Liflerin kilo kontrolü sağladığını, kalp-damar hastalıklarına yakalanma ve diyabet oluşumu riskini azaltığını bildiren Dr. Atilla Bektaş, aynı zamanda bağırsak, meme kanseri ve diğer kronik hastalıklara yakalanma riskini de düşürdüğünü ifade etti.

Dr. Atilla Bektaş günde 6 ila 11 dilim tam buğday / tahıl ekmeği tüketilmesini öneriyor. Ekmeği kepeğinden ayırmayın diyen Bektaş, ayrıca sofralardan eksik etmeyin hatırlatmasında da bulunuyor. 

Son çıkan Türkiye Beslenme Rehberi’ne göre her öğün tam tahıl ekmek tüketilmesi öneriliyor.  

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2017, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER